Wybór wysokiej jakości betonu oraz jego poprawnie wylanie to nie wszystko. Jak pielęgnować beton? Osoby początkujące, które jeszcze niewiele wiedzą o budownictwie, mogą nie zdawać sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywa pielęgnacja mieszanki betonowej, zwłaszcza na wczesnym etapie. W przypadku gdy skorzystaliśmy z materiałów uznanego producenta, to właśnie zapominanie o dbaniu bądź stosowanie nieodpowiednich zabiegów może sprawić, że na powierzchni powstaną liczne pęknięcia. Tymczasem dojrzewający beton musi być właściwie chroniony przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Po co dbać o świeży beton?

Dopiero co wylany beton towarowy jest podatny na działanie pogody, temperatury i panującej wilgotności. To oznacza, że intensywne promieniowanie słoneczne, silny wiatr bądź obfite opady mogą naruszyć powłokę świeżej wylewki. Dojrzewający beton musi mieć stworzone odpowiednie warunki, polegające na utrzymaniu określonej temperatury i wilgotności. W związku z tym jego pielęgnacja będzie znacząco się różniła w zależności od pory roku. 

Zadbana wylewka betonowa odgrywa ogromne znaczenie, nie tylko w kwestii estetyki, ale także funkcjonalności względem innych elementów budowy. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by ją zabezpieczyć i przede wszystkim regularnie sprawdzać jej stan, zyskamy pewność, że powierzchnia zostanie idealnie gładka, bez żadnych uszczerbków czy brzydkich pęknięć. Zdecydowanie lepiej poświęcić odrobinę czasu pielęgnacji, niż później skuwać beton i wylewać nowy, co będzie nie tylko stratą czasu, ale także pieniędzy.

Jak pielęgnować beton latem?

Okresem idealnym do wykonania wylewki betonowej jest oczywiście wiosna, kiedy jest w miarę sucho i ciepło, dzięki czemu prace mogą być prowadzone bez większych przeszkód. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z nadejściem lata temperatura może diametralnie skoczyć w górę, często wzrasta również poziom wilgotności. Jeśli dodamy do tego mocne słońce i długie dni, a także burze, podczas których może spaść wiele deszczu, to w przypadku nieumiejętnej pielęgnacji powierzchnia betonu może łatwo zostać naruszona.

Latem wylewka jest przede wszystkim narażona na wysuszanie, dlatego musimy stale utrzymywać wilgoć i nie dopuścić do nadmiernej utraty wody. W tym celu trzeba regularnie spryskiwać lub polewać nią cały beton, tak by przez cały czas zewnętrzna warstwa pozostała wilgotna. Taki zabieg standardowo należy wykonywać co 3-4 godziny, chyba że temperatura znacząco wzrośnie – podczas upałów będziemy musieli częściej wracać do oblewania wodą. Warto także położyć na betonie warstwę maty lub włóknin, równie dobrym sposobem jest także posypywanie piaskiem. Dzięki temu wilgoć nie będzie tak szybko odparowywała, przez co mieszanka betonowa będzie schła nieco dłużej.

Korzystnym rozwiązaniem podczas wysokich temperatur będzie zastosowanie arkuszy folii polietylenowej bądź nałożenie powłoki chemicznej, zwykle na bazie akrylu lub żywicy. Niestety w przypadku tej drugiej opcji musimy liczyć się z tym, że później możemy napotkać na trudności podczas malowania betonu. Arkusze czy wspomniane wyżej maty należy z kolei dodatkowo zabezpieczyć przed silnym wiatrem. 

Jednocześnie musimy pamiętać, że świeżo po nałożeniu wylewka ma bardzo delikatną wierzchnią powłokę i zbyt ostry strumień może ją naruszyć. Dlatego w tej pierwszej fazie dojrzewania należy zachować dużą ostrożność. Ważna jest także temperatura wody; jeśli będzie ona zbyt zimna, może dojść do szoku termicznego i beton zacznie pękać. Zabiegi pielęgnacyjne możemy rozpocząć po upłynięciu 12 godzin, podczas których mieszanka betonowa zostaje już częściowo zawiązana. Mimo to należy jak najbardziej ograniczyć chodzenie po betonie przez 24 godziny po wylaniu, w przeciwnym wypadku powstaną nieestetyczne zagłębienia.

Jak pielęgnować beton zimą?

Raczej nie zaleca się wylewania mieszanki betonowej podczas chłodniejszych miesięcy, ponieważ warunki pogodowe znacząco wpływają na proces dojrzewania. Beton będzie twardnieć, a wiązanie potrwa znacznie dłużej. Czasem jednak trzeba wykonać takie prace właśnie w trakcie zimy, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować beton w takiej sytuacji.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że w okresie panowania niskich temperatur należy wykorzystywać cementy o wysokim cieple hydratacji bądź takie, które nie posiadają wysokiego zapotrzebowania na wodę. Wybór odpowiedniego materiału sprawi, że pielęgnacja będzie nieco łatwiejsza. Nie zaszkodzi także użyć domieszek chemicznych, które posiadają właściwości mrozoodporne. Również podgrzewanie takich składników jak kruszywo czy woda pomoże osiągnąć oczekiwane rezultaty. 

Największe znaczenie ma jednak wykonanie wylewki. Nie należy dopuścić do tego, by woda zarobowa w świeżym betonie uległa zamarznięciu, a wykonane dzięki niemu elementy muszą być odpowiednio chronione. W tym celu najlepiej wykorzystać płachty brezentowe, styropian, wełnę mineralną bądź maty słomiane. Zabezpieczą one powierzchnię przed utratą niezbędnego ciepła. W skrajnych temperaturach, szczególnie we wstępnym etapie dojrzewania betonu, można wykorzystać nagrzewnice, jednak trzeba uważać, by za bardzo nie przesuszyć wylewki. Jeśli temperatury utrzymują się na poziomie 5-10°, może wystarczyć nawet zwykła folia bąbelkowa. W chwili, gdy termometr pokazuje temperaturę poniżej 5°, odpowiednią wilgotność musimy utrzymać przez co najmniej 7 dni.